Zánět průdušek - bronchitida

Zánět průdušek - bronchitida

Zánět průdušek postihuje dolní cesty dýchací neboli průdušky. Bronchitida může mít akutní nebo chronickou formu.

Průdušky patří k dolním cestám dýchacím a podílí se na dýchacím procesu. Pokud dojde k jejich zánětu, v dolních cestách se hromadí hlen, který brání správnému dýchání, a vyvolává dráždivý kašel, kterým se průdušky snaží hlenu zbavit.

Akutní zánět průdušek

Akutní bronchitida bývá způsobena špatně doléčeným nachlazením či virózou. Projevuje se dráždivým a suchým kašlem (později je vykašláván hlen), bolestí na prsou, případně horečkou a schváceností. Léčí se prášky na kašel a proti horečce. Pokud se zjistí, že příčinou zánětu je bakteriální infekce, podávají se antibiotika.

Chronický zánět průdušek

Chronická bronchitida se projevuje trvalými problémy s dýcháním a úporným kašlem. Její příčina bývá v dlouhodobém dráždění dýchacích cest, především kouřením nebo prací v prašném prostředí. V rámci léčby je nezbytné vyloučit dráždivé látky. Podávají se bronchodilatační léky, které působí na rozšíření průdušek. V extrémních případech se aplikuje kyslík.

Chronický zánět někdy způsobuje nezvratné poškození průdušek, může také vyvolat chronickou obstrukční nemoc plic.Články na téma Zánět průdušek - bronchitida


Zánět průdušek - bronchitida patří do témat

Adresář

Zánět průdušek - bronchitida ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Zánět průdušek - bronchitida

Píšeme jinde
  • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

  • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku