Zánět průdušek - bronchitida

Kašel - bronchitida

Milena Mocková
15.02.2012

Kašel je nejčastějším příznakem onemocnění dýchacích cest. Je jedním z obranných prostředků dýchacího ústrojí. Kašel může být suchý, dráždivý, dávivý, dusivý, štěkavý, atd. V dnešním článku se budeme věnovat bronchitidě.

Vytrvalý nepříjemný kašel, bolest na hrudi, dušnost, dýchací potíže, zvýšená teplota a dokonce i bolesti v zádech. Takové jsou příznaky zánětu průdušek, který může být akutní nebo chronický a průběh nemoci bývá různý.

Většinou je průběh mírný, ale u oslabených pacientů nebo s chronickou plicní či srdeční chorobou může mít bronchitida těžký průběh. Vážnější formou komplikací může být i zápal plic.

Akutní bronchitida

Akutní zánět průdušek je onemocnění, které se nejčastěji objevuje v zimě a většinou je součástí infekce horních cest dýchacích. Obvykle vychází z předchozího nachlazení či virózy, které nejsou doléčeny, a následně sedne na průdušky další infekce. Jde o chorobu, která může mít virový i bakteriální základ, je poměrně nepříjemná a vyžaduje pečlivou léčbu.

Průběh akutní bronchitidy

Často toto onemocnění provází teplota, která může trvat i několik dní. Pokud horečka přetrvává delší dobu, kašel se nemírní a trvá více jak týden, nelze vyloučit komplikace v podobě zápalu plic.

Akutní bronchitidu může u alergických pacientů vyvolat alergen. Při kontaktu s alergenem dojde k obstrukci průdušek, při které se nemocnému špatně dýchá. Alergický zánět průdušek většinou nedoprovázejí teploty, kašlání slyšíme jako pískání a hvízdání. Pokud je kašel spíše vlhký, může to být prvním příznakem zánětu průdušek. Léčba u akutní virové bronchitidy je symptomatická. Používají se léky na kašel, které slouží k rozšíření průdušek.

Chronická bronchitida

Pokud má někdo tento typ zánětu průdušek, dochází u něj k dlouhodobému problému s dýcháním  a úpornému kašli. Chronické záněty se vyskytují zejména u dospělých, u dětí v případě vrozených vad, jako je deficit alfa 1 antitrypsin a podobně. Jejich původ nebývá infekční, ale spočívá v neustálém dráždění dýchacích cest, a to především u kuřáků. Mezi další příčiny patří také práce v prašném prostředí.

Projevy jsou podobné jako u akutní bronchitidy, ale jde hlavně o suchý, dráždivý kašel, zvláště po ránu. Někdy se objeví ve vykašlávání hlen, který je zabarven do hněda. Může obsahovat částečky prachu, kouřové zplodiny. Nemocný bývá unavený, zchvácený, může mít bledou až namodralou kůži a kašel se zhoršuje s námahou.

Autor: Milena Mocková

Změny v zákonech o umělém oplodnění
Přečti mi pohádku

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...